GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 3772001

nr 377 2001

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Lenght: ()

VASE, Karneval, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, fajans, 1958 - 1962. Cylinderformad, flicka på häst och man med blåsinstrument. Höjd: 15, 5 cm. Signerad ”(studiohanden) SWEDEN 255.2 (Målarsignatur Eduard Berchtold)', litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 175

Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.

300

SEK 950

Monday October 31 2005
at 16:00:01

  • Thema-auction

  • Artist/Designer

Stig Lindberg

Read more about Stig Lindberg